Po wielu latach ciężkiej pracy, nasz Gwidon zostaje Cloud-Native-Event-Driven-Data-Intensive-Hyper-Scale Architektem w jednej z renomowanych firm. Jeśli istnieje jedna rzecz, której jest on pewien, będąc na tym stanowisku, to jest to fakt, że komunikacja oparta o zdarzenia (eventy), zmniejsza zależności (coupling) pomiędzy komponentami (mikro-serwisami) i daje im autonomiczność (cokolwiek to znaczy). Nie wie jeszcze, że najbliższe wydarzenia pokażą mu, w jak wielkim tkwił błędzie …
Łukasz Szydło Software Consultant/Architect/Trainer,
Programista pasjonat, fan “Software Craftsmanship” i zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania.
Lubi proste rozwiązania skomplikowanych problemów. Na codzień zajmuje się tematami z zakresu architektury aplikacji biznesowych, Domain-Driven Design, Continuous Delivery, technologii Java oraz testowania automatycznego. Prywatnie mąż, ojciec szóstki dzieci.
Społecznie moderator w akademiafamilijna.pl.
Ilu z was było w systemach, gdzie wprowadzenie najmniejszej funkcjonalności wiązało się ze zmiami przez cały system? Gdy dodanie dodatkowego pola na fakturze wymagało zmiany w zamówieniach i sklepie? A przecież to powinny być całkowicie odseparowane od siebie obszary. Powinny - gdyby budowano system mając z tyłu głowy technikę Bounded Context.
W prezentacji chciałbym pokazać czym jest technika Bounded Context i jak pozwala nam tworzyć zmodularyzowane systemy. Dzięki niej zamkniemy funkcje biznesowe wewnątrz autonomicznych obszarów, ochronimy się przed zmianami z zewnątrz, udostępnimy tylko kluczowe informacje. Dzięki temu nasz system będzie rozwijalny, a nowe funkcje wdrażalne szybciej i z mniejszą ilością problemów
Radosław Maziarka Consultant / Trainer,
Solution Architect i Engineering Manager w obszarze Azure. Pracuje przy pełnym zakresie tworzenia produktów cyfrowych - od analizy wymagań, przez architekturę i budowę systemu informatycznego, po jego utrzymanie na produkcji. Po pracy realizuje konsultacje i warsztaty dla firm oraz wspomaga technologicznie organizacje pozarządowe. Zwolennik pracy zwinnej i ciągłego samodoskonalenia. Można go złapać na blogu https://radekmaziarka.pl/ i Twitterze
Ostatnio Architektury Oparte na Zdarzeniach stały się jednym z najpopularniejszych "buzz-wordów". Pokazywane są jako modelowa droga nowoczesnych, skalowalnych systemów. W trakcie prezentacji zagram adwokata diabła i pokażę, co może się nie udać. Pokażę, że to doświadczenie może być bolesne. Opowiem, jak można skończyć z rozproszonym monolitem i konkretnymi wskazówkami, jak temu zapobiec. Wyjaśnię wszystkie te enigmatyczne terminy, takie jak idempotentność, eventual consistency, at-least once delivery itp. Obalę kilka mitów i pokażę fakty bez ewangelizacji. Całość doprawiona będzie dawką zdrowego pragmatyzmu.
Oskar Dudycz DevAdvocate at Event Store / Marten Maintainer,
Od prawie 14 lat, tworzę systemy informatyczne bliskie biznesowi. Zaczynałem karierę gdy StackOverflow jeszcze nie istniał. Jestem programistą, liderem technicznym, architektem. Lubię tworzyć dobrze przemyślane systemy, narzędzia i frameworki, które są używane na produkcji i robią życie ludzi łatwiejszym. Wierzę, żę Event Sourcing, CQRS, i w ogólności, Architektury oparte na zdarzeniach są dobrymi podstawami dzięki którymi można to osiągnąć. Praca przy OSS i współdzielenie wiedzy są dla mnie dużą motywacją. Aktualnie pracuję jako DevAdvocate w Event Store pomagając w rozbudowie unikalnego produktu bazodanowego, w którym zdarzenia są obywatelem pierwszej klasy. Jestem również współmainainerem biblioteki .NET Marten, która pozwala zamienić Postgres w bazę dokumentową oraz Event Store.
Zmiana. Jedyna stała rzecz w życiu i projekcie IT, bo przecież niemal zawsze wymagania będą ulegały kolejnym zmianom. I tu czasem powstaje duży problem, ponieważ zmiana w jednej części systemu pociąga za sobą kaskady zmiany w innych miejscach. Ale w naszym developerskim toolboksie mamy narzędzia Bounded Contextu i Context Mappingu, dzięki którym możemy zapanować nad tym chaosem, zaprojektować granice modeli w systemie czy ustalić sposoby ich łączenia. A to otwiera nam już drogę do strategicznych decyzji architektonicznych i organizacji zespołów. Krótki mówiąc - dziel, łącz i zwyciężaj!
Mariusz Gil Software architect, trainer, conference speaker. DDD practitioner, #EventStorming Evangelist. Podcaster at https://bettersoftwaredesign.pl ,
Software architect, trener, ex-CTO, z branżą IT związany od ponad 20 lat. Pasjonuje się projektowaniem i implementacją systemów o złożonych wymaganiach biznesowych, machine-learningiem i procesami wytwarzania oprogramowania, które można przełożyć na realną wartość biznesową dla klienta. Speaker i współorganizator wielu otwartych spotkań dla developerów. Obecnie związany z Bottega IT Minds, gdzie ma okazję pracować z wieloma zespołami developerskimi w Polsce i Europie. Mocno zaangażowany w rozwój oraz praktyczne zastosowania EventStormingu.
Jesteś znudzony programowaniem aplikacji biznesowych? Chcesz poczuć dreszczyk emocji? Napisz, że jesteś fanem NFT albo Web 3.0 i przygotuj się na hejt. Albo napisz, że uważasz to za scam. Ale odkładając żarty i skrajne opinie na bok - jak właściwie jest? Czy może jesteśmy świadkami większej rewolucji? Czy jest się czemu przyglądać, by nie przegapić "okazji"? Hit czy kit? Jak to wszystko działa? I jak to wszystko możemy skonsumować jako programiści?
Konrad Kokosa Author of http://prodotnetmemory.com, Microsoft .NET MVP, architect, performance fan, one of @dotnetosorg, author of @outofmemorygame. AFOL. ,
Konrad Kokosa jest autorem książki Pro .NET Memory Management, Microsoft MVP w kategorii Developer Technologies, architektem, fanem wydajności i Mechanical Sympathy, a nawet Software Craftsmanship! Związany z wytwarzaniem oprogramowania w .NET od kilkunastu lat, rozwiązuje problemy wydajnościowe, zagadnienia diagnostyczne i także wspiera zespoły w wytwarzaniu rozwiązań opartych o dobrą architekturę. Jego ostatnimi pasjami staje się również gamedev oraz Web3.
Kolejki są prostym sposobem na to, by twoja aplikacja zyskała na skalowalności i odporności na awarie. W przypadku coraz popularniejszej Event-driven architecture, są one kluczowym komponentem, odpowiedzialnym za komunikację, można je również spotkać w postaci przeróżnych natywnych implementacji na większości chmur. W mojej prezentacji skupię się na tym, jak zacząć ich używać i czerpać płynące z nich korzyści już dziś! Nie musisz zmieniać całej architektury, aby usprawnić kluczowe bootlenecki w twojej aplikacji. Czasem wystarczy zwykła... kolejka.
Maciej Kołodziej .NET developer w NewOrbit Poland Sp. z o. o.,
Jestem miłośnikiem projektów R&D i programowania, pracowałem z wizją komputerowa, SI, Pythonem i C++. Brałem udział w pracach nad robotem Legendary Rover na międzynarodowe zawody URC jako programista. Aktualnie skupiam się na technologiach z rodziny MS z naciskiem na .NET i rozwiązania chmury Azure pracując nad innowacyjnych inteligentnym „timesheetem”.
Using tokens for authorization in your front-end app is easy and comes with a lot of benefits. But, it is easy to introduce security holes that make your application vulnerable to token-stealing attacks - not just from your own code but also from other packages you depend on.
When you use oAuth2 for authorization in your javascript application, it is common to store the tokens in the session or local storage of your browser. The problem is that any cross-site scripting vulnerability in your application - including from 3rd party packages - may make it possible for attackers to steal the access and refresh tokens and impersonate your users. In this talk, we will examine various mitigation patterns that can help you to hide or revoke tokens, including Refresh Token Rotation and more. Finally, we will compare to the "Backend For Frontend" (BFF) pattern, to help you understand whether you should do that instead of your current implementation.
Dawid Dragan Web Developer w NewOrbit Poland Sp. z o. o.,
Dawid is a Full Stack Software Developer working for NewOrbit, also as a member of the Security Skill Center. He is interested in software architecture, and security - especially OAuth and OpenID. He likes challenges and sharing knowledge with other people.
Podczas wykładu zaprezentujemy popularne rozwiązania API, które można w prosty sposób dodać do naszej aplikacji, wzbogacając ją o dodatkowe inteligentne funkcjonalności.
Nie zabraknie kilku demonstracji rozwiązań jak i historii z użycia.
Rozwiązania, które będziemy omawiać nie wymagają wiedzy w zakresie sztucznej inteligencji – nie musisz być ekspertem od matematyki czy statystyki, by Twoja aplikacja zyskała dodatkowe umiejętności 😊
Krzysztof Polewiak Architekt rozwiązań w Sii Polska,
Architekt rozwiązań w Sii Polska
Konsultant, architekt i trener rozwiązań chmury Microsoft Azure.
Realizował wdrożenia informatyczne i wspierał rozwiązania dla wielu firm w Polsce i za granicą. Pracował m.in. dla Banku Millennium współtworząc nowoczesne rozwiązania oparte o chmurę Azure. Przez 5 lat pracował jako konsultant i architekt w Microsoft, gdzie wspierał partnerów w zdobywaniu wiedzy w zakresie chmury. Obecnie pracuje w Sii jako Architekt rozwiązań chmury.
Prelegent na wielu konferencjach branżowych oraz trener dla klientów jak i partnerów. Prowadził szkolenia i spotkania na żywo jak też nagrywał szkolenia on-line. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się również poprzez social media, blog czy platformę GitHub.
Pasjonat chmury, automatyzacji, IoT, AI oraz rozwiązań open-source, posiadacz m.in. certyfikatów Azure Solution Architect Expert oraz Azure Administrator Associate.
W jaki sposób możemy tworzyć niezawodny punkt końcowy?
Zabezpieczając go za pomocą usługi Azure AD, a także zapewnić swoim zespołom, klientom lub aplikacjom bezpieczny dostęp do interfejsu API, który będzie koordynował proces udostępniania zasobów?
Weźmy prosty przypadek użycia, aby zilustrować możliwości korzystania z usługi Azure Function w połączeniu z usługą Azure Automation. To, co chcemy osiągnąć, to:
Artur Molendowski Microsoft Certified Trainer (MCT).,
W Sii Polska pracuje na stanowisku devops/cloud engineer. Na co dzień wykorzystuje usługi Microsoft Azure. Wprowadza w świat chmury również studentów w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie. Zanim wszedł do chmury skupiał się na rozwiązaniach wirtualizacji Vmware i serwerach on-prem (Windows server, AD). Buduje i programuje roboty z klocków Lego.
Prywatnie uwielbia aktywność fizyczną: biega, jeździ rowerem i trenuje na siłowni. W wolnych chwilach prowadzi podcast „Chwila dla Admina” (chwiladlaadmina.pl) skupiający się szeroko na obszarach IT i nowych technologii.
Paweł Grochowicz i Rafał Cisło to zaprawieni w projektowych bojach Javowcy z zacięciem do Big Data. Opowiedzą Wam o tym jak z hostowanej na AWS aplikacji webowej (Java, Spring Boot) do dostarczania raportów doszli do platformy analitycznej opartej o serverless’owe usługi AWS’a (Lambda, Step Functiom, Glue, Dynamodb).
Paweł Grochowicz Senior Java Developer, Team Leader / PGS Software,
Wielką przygodę z programowaniem zaczynał od Androida i wtedy Java skradła mu serce. Pasjonat Big Data. Zdarza mu się dotykać chmur. Obecnie data engineer.
Rafał Cisło Java Developer / PGS Software,
Swoją przygodę z programowaniem zaczynał od Java a obecnie specjalizuje się w zagadnieniach związanych z BigData. Wolny czas spędza przy książkach popularnonaukowych.
Wdrożenie zintegrowanych systemów biznesowych, to nie jest droga usłana różami, a wręcz odwrotnie – często bywa kręta, długa i wyboista. Szczególnie jeśli w projekcie zaangażowanych jest wiele firm, różnych systemów i dotyka on zmian w strategicznych obszarach działalności. Czy udział Architekta w takim przedsięwzięciu ma sens i czy choć trochę potrafi uczynić je łatwiejszym ? Przez ponad 3 lata prowadziłem Program Cyfrowej Transformacji w polskiej firmie farmaceutycznej, którego celem była wymiana większości systemów informatycznych (ERP, CRM, E-Commerce, POS, MES) na innowacyjne technologie z rodziny produktów SAP, pozwalające na dalszy rozwój firmy w różnych gałęziach jej działalności. Na podstawie własnych doświadczeń i posługując się realnymi przykładami, postaram się przedstawić jakie konsekwencje niesie ze sobą prowadzenie takiego projektu bez i z udziałem architekta. O tym dlaczego programiści, kierownicy projektów i osoby decyzyjne odetchną z ulgą mając na pokładzie odpowiedniego „Generała”, postaram się opowiedzieć w sposób ciekawy, czasem żartobliwy, przytaczając różne anegdoty i historie z życia projektowego.
Maciej Drapała CIO/IT Architect/Digital Transformation/PM/ - Fabrity,
Manager IT z ponad 10 letnim doświadczeniem zarówno od strony dostawcy systemów IT jak i klienta wdrażającego nowoczesne rozwiązania informatyczne. Często występował w roli Project Managera oraz Głównego Architekta, który samodzielnie prowadził działania operacyjne (od inicjacji, poprzez wybór rozwiązania, opracowanie architektury, podpisanie umowy aż do uruchomienia produkcyjnego i finalnego odbioru). Interesuje się nowymi technologiami, chętnie uczestniczę w projektach R&D, tworzę strategię oraz wdrażam projekty innowacyjne, których celem jest usprawnienie i optymalizacja procesów biznesowych. Obecnie jestem mocno pochłonięty przez świat platform i technologii low-code, a przy ich pomocy pomagam usprawnić i zautomatyzować rozwiązania informatyczne. Nie obce są mi również enigmatyczne skróty takie jak DPA, RPA, IoT, DMS, AI – w szczególności związane z platformami Microsoft Power Platform.
Jak może wyglądać przygotowanie i wdrożenie aplikacji mikroserwisowej w Kubernetes – na praktycznym przykładzie aplikacji (10+ komponentów). Porozmawiamy o architekturze, 4 kluczowych filarach oraz sprawdzonych w boju narzędziach. Nie zabraknie ciekawostek, rekomendacji oraz zanurkowania w kod źródłowy.
Damian Naprawa ,
Software Architect, entuzjasta konteneryzacji i trener. Pomaga zespołom w zrozumieniu kontenerów oraz w migrowaniu aplikacji do chmury i Kubernetes. Dzieli się wiedzą na swoim blogu i podkaście — wkontenerach.pl oraz w autorskich kursach online. Fan automatyzacji i podejścia „As a Code”. Po godzinach amatorsko kopie w piłkę.
Czym właściwie jest docker? Jak lekki może być obraz dockera? Czy kontener może istnieć bez obrazu? Dlaczego używamy obrazów i dlaczego są takie duże? Na te i kilka innych pytań poszukamy odpowiedzi i kto wie? Może nawet niektóre znajdziemy.
Michał Borkowski ,
Michał tworzy oprogramowanie. Kiedy nie programuje, lubi dzielić się wiedzą z praktykantami, studentami i przypadkowymi przechodniami. W wolnym czasie lubi eksperymentować z niszowymi technologiami i robić proste rzeczy od podstaw - wynajdować koło na nowo. Zwykle używa narzędzia odpowiedniego do zadania ale jego ulubione środowisko programistyczne to vim + tmux + czarno-biała konsola. Słynie z tego że dzieli się swoją skromną wiedzą z innymi w formie anegdotek, czy tego chcą czy nie.
Dbanie o czysty kod w aplikacji, kiedy cały zespół gonią terminy, zdecydowanie nie jest sprawą łatwą. W obliczu ograniczonych zasobów czasowych, jak skutecznie zaplanować i wdrożyć zmiany, które pozwolą maksymalnie ulepszyć istniejące części aplikacji i ułatwić pisanie nowego kodu? W tej prezentacji postaram się przybliżyć ten temat, podając konkretne przykłady z projektu (ad-tech creative assets marketplace), w którym pracowałem przez półtora roku. Poruszę konkretne zagadnienia technologiczne, takie jak na przykład wybór bibliotek, ale też kwestię tego, jak prowadzić komunikację z klientem, któremu zależy na dostarczeniu nowych funkcjonalności.
Krzysztof Czopek ,
Od ponad 4 lat pracuje w zawodzie, obecnie jako Software Engineer skupiony na rozwoju aplikacji webowych po stronie backendu. Bardzo przywiązany do idei "Software Craftsmanship", ciągle pracuje zarówno nad poprawą swojego rzemiosła, jak i dzieleniem się wiedzą z innymi programistami. Obecnie skupia się na pogłębieniu wiedzy z zakresu technologii blockchain i szeroko pojętego nurtu Web3.
Event Sourcing, umożliwia tworzenie aplikacji bliskich biznesowy. Dzięki rejestrowaniu zdarzeń (faktów) na temat procesu biznesowego daje pełniejsze zrozumienie i odzwierciedlenie ich w kodzie. Niesłusznie jest uważany za skomplikowany wzorzec, który trudno zastosować w praktyce. Warsztaty nauczą Cię jak używać Event Sourcing dając dobry wstęp do dalszej nauki.
Zrozumiesz po nich:
Wymagania:
Oskar Dudycz DevAdvocate at Event Store / Marten Maintainer,
Od prawie 14 lat, tworzę systemy informatyczne bliskie biznesowi. Zaczynałem karierę gdy StackOverflow jeszcze nie istniał. Jestem programistą, liderem technicznym, architektem. Lubię tworzyć dobrze przemyślane systemy, narzędzia i frameworki, które są używane na produkcji i robią życie ludzi łatwiejszym. Wierzę, żę Event Sourcing, CQRS, i w ogólności, Architektury oparte na zdarzeniach są dobrymi podstawami dzięki którymi można to osiągnąć. Praca przy OSS i współdzielenie wiedzy są dla mnie dużą motywacją. Aktualnie pracuję jako DevAdvocate w Event Store pomagając w rozbudowie unikalnego produktu bazodanowego, w którym zdarzenia są obywatelem pierwszej klasy. Jestem również współmainainerem biblioteki .NET Marten, która pozwala zamienić Postgres w bazę dokumentową oraz Event Store.
TBD
Mariusz Gil Software architect, trainer, conference speaker. DDD practitioner, #EventStorming Evangelist. Podcaster at https://bettersoftwaredesign.pl ,
Software architect, trener, ex-CTO, z branżą IT związany od ponad 20 lat. Pasjonuje się projektowaniem i implementacją systemów o złożonych wymaganiach biznesowych, machine-learningiem i procesami wytwarzania oprogramowania, które można przełożyć na realną wartość biznesową dla klienta. Speaker i współorganizator wielu otwartych spotkań dla developerów. Obecnie związany z Bottega IT Minds, gdzie ma okazję pracować z wieloma zespołami developerskimi w Polsce i Europie. Mocno zaangażowany w rozwój oraz praktyczne zastosowania EventStormingu.